Duhové střípky

Hledáte pro svůj oddíl aktivity spojené s ekologickou výchovou? Naše celoroční ekovýchovná soutěž Duhové střípky je tu právě pro vás. Se svým oddílem, a je lhostejno z jaké organizace jste, se můžete zapojit téměř ihned.

Cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti ekologické výchovy v takové formě, aby je mohli lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže by tak měly jít lehce včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Vždyťtvůrci Duhových střípků jsou sami aktivními vedoucími.

Soutěž je organizována korespondenční formou. Základní úkoly plní celé oddíly či družiny, velký důraz je však kladen také na zapojení jednotlivých členů formou speciálních úkolů pro jednotlivce. Každý ročník i každé kolo soutěže je jinak tematicky zaměřeno, přičemž jednotlivá témata jsou vždy dopředu oznámena ještě před zahájením nového ročníku. Vyhodnocování probíhá průběžně v jednotlivých etapách, aby byla zaručena patřičná motivace účastníků i napětí z průběhu celé soutěže.

Duhové střípky 2016/2017

Průzkumníci

Vyrašme společně do přírody a poznejme její tajemství 

Letos se společně opět pustíme do zapeklitých přírodovědných úkolů. Nebude se však jednat o nějakou „nalévárnu“ mozku, spíše si pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme přírodu ze všech jejich stran, probádáme potoky, lesy a louky. Společně se vydáme na výpravu do podzimní, zimní i jarní přírody. V každém čísle nás bude čekat více úkolů, které budou zaměřené na poznání vašeho okolí. A abychom vás ještě více nalákali, poodhalíme témata jednotlivých zadání.

První téma (září), tajemství vody

Je konec léta, ale to nemusí být důvod ke smutku. Začátek podzimu je taky super. V prvním tématu se pokusíme využít ještě zbytky slunečních paprsků a společně se vydáme na průzkum vodních toku. Budeme hledat život ve vodě a v okolí vody.

Druhé téma (říjen - listopad) ,barvy podzimu

Říjen a často i listopad umějí být hodně deštivé a zamračené. Ale nové zadání Duhových střípků je určitě rozzáří. V druhém tématu se pokusíme rozluštit tajemství podzimu. Proč listy mění barvu a proč opadávají ze stromů. Proč rostliny už nekvetou a proč už je všechno takové posmutnělé. Druhým tématem Duhových střípků budou barvy podzimu.

Třetí téma (prosinec - leden), tajemství zimy

Brrr, léto bylo lepší, že jo, ale zima taky nemusí být jen studená a nudná. Zkoušeli jste někdy pozorovat sněhové vločky a sníh? Ve třetím kole společně rozlouskneme tajemství sněhu a zimní přírody. Společně se vydáme do zimní přírody a bude hledat stopy zvířat, přikrmovat zvířata a hledat sovy.

Čtvrté téma (únor - březen), pozorujeme oblohu a počasí

Je to cítit už ve vzduchu, zima pomalu končí a jaro co nevidět začne. V tomto úkolu se společně zaměříme na tajemství počasí. Bude pozorovat mraky a určovat jejich tvary, pomocí Slunce budeme určovat čas a taky se naučíme odhadovat počasí.

Páté téma (březen - duben), barvy jara

V posledním zadání Duhových střípků se zaměříme na barvy jara. Společně vyrazíme do jarní přírody a budeme pozorovat probouzející se přírodu, pozorovat probouzející se rostliny a zvířata.

Co je cílem Duhových střípků?

Hlavním cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti environmentální výchovy a to v takové formě, aby je mohly lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou snadno a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Zapojit se může každý dětský kolektiv.

 

Přihlašovadlo: