Duhové Střípky

20. ročník duhových střípku, Co skrývá duha

Duha je jako most, který spojuje oddíly a další organizace po celé republice. Letos budeme putovat po barvách duhy. Fialová a modrá nám nastíní život na louce a proč má smysl v dnešní době kosit louku (kosou). Pod zelenou barvou se bude skrývat otázka, jak se dají stará řemesla spojit s přírodou. Žlutá nám v zimě prosvětlí téma oživení starých zapadlých míst a oranžová s červenou zatím bude zahalena tajemstvím. Stejně jako duha. Nikdy nevíte, kde začíná a kde končí. Zaujal Vás letošní ročník? Připojte se do soutěže.

Více o 20, ročníku Duhových střípků naleznete na webu soutěže 

2019/2020 Duhové příběhy

Tři, dva jednáááá a je to!  Duháče jsou zpět 

Nový, již 19. Ročník Duhových střípků je zde!  Ekovýchovným projektem-soutěží, kterou pořádá Hnutí Brontosaurus. Tento ekovýchovný program je otevřen všem oddílům a kroužkům. Duhové střípky se hravě a zábavně snaží přiblížit téma ochrany přírody dětem a také vedoucím.

Co je cílem Duhových střípků?

Hlavním cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti environmentální výchovy a to v takové formě, aby je mohly lehce využít ve svém dosavadním programu. Zapojit se může každý dětský kolektiv. Příhlásit se můžete pomocí této přihlášky 

Téma letošních Duhových střípků,

Letos se děti a vedoucí opět pustí do zapeklitých přírodovědných úkolů. Pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme přírodu ze všech jejich stran, probádáme potoky, lesy a louky. 18. ročník Duhových střípku tentokrát nese titul Duhové příběhy s podtituly příběh lesa, příběh studánky, příběh hradu a příběh ze zahraničí. Každé téma bude rozděleno na část pro starší a mladší. Pro obě skupiny jsme připravily kontinuální úkoly. V každém zpravodaji obdržíte několik stránek s tipem na aktivity. Zároveň bude v každém čísle prostor pro společný úkol a námět na společnou aktivitu.

2018/2019 Střípky přírody kolem nás

Duhové střípky jsou environmentální soutěž, kterou pořádá Hnutí Brontosaurus nejen pro své dětské oddíly. Již 18. ročník této soutěže startuje 24.9.2018. Tento ekovýchovný program je otevřen všem oddílům a kroužkům. Duhové střípky se hravě a zábavně snaží přiblížit téma ochrany přírody nejenom dětem, ale také vedoucím. Duhové střípky svým soutěžním charakterem motivují děti k poznání i k praktickému řešení problematiky ochrany životního prostředí.

Letošní duhové střípky mají podtitul Střípky přírody kolem nás. Zaměříme se na to, jak můžeme prožívat přírodu, ale i bezprostřední prostředí, ve kterém žijeme a jak mohou přispět děti. 

Cílem letošních Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti ekologické výchovy v takové formě, aby je mohli lehce využít ve svém programu. Aktivity a úkoly v jednotlivých zadáních soutěže by tak měly jít lehce včlenit do her, ale i do dlouhodobější celoroční činnosti. Každé číslo duhového zpravodaje bude rozděleno na část pro starší a mladší. Pro obě skupiny jsme připravily kontinuální úkoly. Starší budou mít za úkol, vymyslet si svůj vlastní projekt. Projektem máme na mysli jakoukoliv aktivitu, kterou se můžou děti zapojit do péče o prostředí, ve kterém žijí.  Například vyvěšení budek, sázení stromů, vysázení květin, vyvěšení obrázků na zastávku, ekologická stopa potravin, které jíme, mapování popelnic, černých skládek, A mladší si budou průběžně tvořit svůj Duhový deník. V každém zpravodaji dostanou několik stránek s tipem na aktivity, stejně tak jako starší, kteří budou dostávat podněty, jak mohou pracovat na projektu. Zároveň bude v každém čísle prostor pro starší a mladší dohromady. Eko hry a námět na společnou aktivitu.

2017/2018

Duhové střípky již po šesnácté

Duhové střípky jsou environmentální soutěž, kterou pořádá Hnutí Brontosaurus nejen pro své dětské oddíly. Již 16. ročník této soutěže startuje 1.9.2017. Tento ekovýchovný program Brontosauřích dětských oddílu je otevřen všem oddílům a kroužkům. Duhové střípky se hravě a zábavně snaží přiblížit téma ochrany přírody nejenom dětem, ale také vedoucím. Duhové střípky svým soutěžním charakterem motivují děti k poznání i k praktickému řešení problematiky ochrany životního prostředí.

Co je cílem Duhových střípků?

Hlavním cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím dětských oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti environmentální výchovy. Úkoly se dají snadno zapracovat a využívat v dosavadním programu. Zapojit se může každý dětský kolektiv.

Téma letošních Duhových střípků

Letos se děti a vedoucí opět pustí do zapeklitých přírodovědných úkolů. Pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme přírodu ze všech jejich stran, probádáme potoky, lesy a louky. Společně se vydáme na výpravu do podzimní, zimní i jarní přírody. Již 16. ročník Duhových střípku tentokrát nese název Svět nad námi.

Zaujala vás naše soutěž?

Soutěž je otevřená všem dětským kolektivům. Prvotní materiály naleznete na webových stránkách brdo.brontosaurus.cz Stačí vyplnit přihlášku a splnit první úkol, pro jakékoliv dotazy nás neváhejte kontaktovat.

Duhové střípky 2016/2017

Průzkumníci

Vyrašme společně do přírody a poznejme její tajemství 

Letos se společně opět pustíme do zapeklitých přírodovědných úkolů. Nebude se však jednat o nějakou „nalévárnu“ mozku, spíše si pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme přírodu ze všech jejich stran, probádáme potoky, lesy a louky. Společně se vydáme na výpravu do podzimní, zimní i jarní přírody. V každém čísle nás bude čekat více úkolů, které budou zaměřené na poznání vašeho okolí. A abychom vás ještě více nalákali, poodhalíme témata jednotlivých zadání.

První téma (září), tajemství vody

Je konec léta, ale to nemusí být důvod ke smutku. Začátek podzimu je taky super. V prvním tématu se pokusíme využít ještě zbytky slunečních paprsků a společně se vydáme na průzkum vodních toku. Budeme hledat život ve vodě a v okolí vody.

Druhé téma (říjen - listopad) ,barvy podzimu

Říjen a často i listopad umějí být hodně deštivé a zamračené. Ale nové zadání Duhových střípků je určitě rozzáří. V druhém tématu se pokusíme rozluštit tajemství podzimu. Proč listy mění barvu a proč opadávají ze stromů. Proč rostliny už nekvetou a proč už je všechno takové posmutnělé. Druhým tématem Duhových střípků budou barvy podzimu.

Třetí téma (prosinec - leden), tajemství zimy

Brrr, léto bylo lepší, že jo, ale zima taky nemusí být jen studená a nudná. Zkoušeli jste někdy pozorovat sněhové vločky a sníh? Ve třetím kole společně rozlouskneme tajemství sněhu a zimní přírody. Společně se vydáme do zimní přírody a bude hledat stopy zvířat, přikrmovat zvířata a hledat sovy.

Čtvrté téma (únor - březen), pozorujeme oblohu a počasí

Je to cítit už ve vzduchu, zima pomalu končí a jaro co nevidět začne. V tomto úkolu se společně zaměříme na tajemství počasí. Bude pozorovat mraky a určovat jejich tvary, pomocí Slunce budeme určovat čas a taky se naučíme odhadovat počasí.

Páté téma (březen - duben), barvy jara

V posledním zadání Duhových střípků se zaměříme na barvy jara. Společně vyrazíme do jarní přírody a budeme pozorovat probouzející se přírodu, pozorovat probouzející se rostliny a zvířata.

Co je cílem Duhových střípků?

Hlavním cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti environmentální výchovy a to v takové formě, aby je mohly lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou snadno a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Zapojit se může každý dětský kolektiv.

 

Duhové Střípky 2015/2016

Co je cílem Duhových střípků?

   Cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti ekologické výchovy v takové formě, aby je mohli lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou lehce a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Zapojit se tedy může každý dětský kolektiv. Soutěž je organizována korespondenční a internetovou formou. Základní úkoly plní celé oddíly či družiny, velký důraz je však kladen na zapojení všech jednotlivých členů - při hodnocení formou speciálních úkolů.  Pro motivaci účastníků je důležité, aby soutěžící dostávali informace o svých úspěších a postupu. Proto po uzávěrce každého kola dojde k vyhodnocení zaslaných úkolů a zveřejnění výsledků na internetových stránkách a ve zpravodaji soutěže, který je soutěžním skupinám zasílán. Celkové výsledky jsou pak publikovány i na stránkách Hnutí Brontosaurus popřípadě v dalších médiích.

Téma letošních Duhových střípků

Objevujeme místo, ve kterém žijeme

 Letos se společně pustíme do zapeklitých přírodovědných úkolů. Nebude se však jednat o nějakou nalévárnu mozku, spíš si pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme ekologické a enviromentální problémy dnešní doby. Jak prozrazuje téma, letos se zaměříme na místo ve kterém žijeme, tedy na váš domov. V každém čísle nás bude čekat více úkolů, které budou zaměřené poznání vašeho okolí. A abychom vás ještě více nalákaly, tak trošku poodhalíme témata jednotlivých zadání

Příroda, která je všude kolem nás

Je konec léta, ale to nemusí být důvod ke smutnění, začátek podzimu je taky super. V prvním tématu se pokusíme využít ještě zbytky slunečních paprsku a společně vyrazíme mapovat stromy, hmyz a invazivní druhy. Nosným tématem bude biodiverzita.

Doprava, kterou potřebujeme

 Říjen a často i listopad umějí být hodně deštivé a zamračené. Ale nové zadaní Duhových střípků ho určitě rozzáří. V druhém tématu se vrhneme na zapeklité téma dopravy. Společně zjistíme, jaké typy dopravy máme, také si dopravu zmapujeme a společnými silami se vrhneme na dopravní monstra. Nosným tématem bude doprava.

Odpad, se kterým žijeme

 Brrr, léto bylo lepší, že jo, ale zima taky nemusí být jen studená a nudná. Zkoušeli jste někdy pozorovat hvězdy? V Zimě taky stojí za to. Ve třetím zadání se vrhneme do odpadu, ale rozhodně ne po hlavě. Společnými silami se opět pokusíme zmapovat skládky, identifikovat druhy odpadu, vymyslíme příběh použitého obalu a taky se vrhneme na třídění odpadu. Nosným tématem bude problematika odpadu.

Energie, se kterou žijeme

 Je to cítit už ve vzduchu, zima pomalu končí a jaro co nevidět začne. No a v tomto čísle Duháču si společně posvítíme na energii. Jako první se pokusíme energii zmapovat, pak si něco řekneme o zdrojích energie a na závěr se dozvíme odkud se bere světlo a teplo. Nosným tématem budou zdroje energie.

Planeta, kterou jsme změnily

 Pátý úkol se především zaměří na mapování klimatických změn ve vaší oblasti. Porovnáme staré a nové mapy, zjistíme kudy dřív tekly řeky, kde byly rybníky. A jelikož už je jaro vypravíme se společně do přírody a budeme poslouchat, jak se probouzí. Nosným tématem posledního zadání budou klimatické změny. 

Pět ročních období 2014-2015

Co je cílem Duhových střípků?

   Cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti ekologické výchovy v takové formě, aby je mohli lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou lehce a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Zapojit se tedy může každý dětský kolektiv. Soutěž je organizována korespondenční a internetovou formou. Základní úkoly plní celé oddíly či družiny, velký důraz je však kladen na zapojení všech jednotlivých členů - při hodnocení formou speciálních úkolů.  Pro motivaci účastníků je důležité, aby soutěžící dostávali informace o svých úspěších a postupu. Proto po uzávěrce každého kola dojde k vyhodnocení zaslaných úkolů a zveřejnění výsledků na internetových stránkách a ve zpravodaji soutěže, který je soutěžním skupinám zasílán. Celkové výsledky jsou pak publikovány i na stránkách Hnutí Brontosaurus popřípadě v dalších médiích.

 

Pět ročních období

  Letos se společně pustíme do zapeklitých přírodovědných  úkolů . Nebude se jednat o nějakou nalévárnu mozku, spíš si pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme ekologické a enviromentální problémy dnešní doby. Ale jak prozrazuje téma, letos se zaměříme na roční období. V každém čísle nás bude čekat více úkolů, které budou zaměřené na jednotlivá roční období a zvyky které náleží k tomuto období .

První téma, Podzim nemusí být nudný (září-říjen)

Je konec léta, ale to nemusí být důvod ke smutnění, začátek podzimu je taky super. Hlavně je super jak všechno mění barvy, víte proč to tak je? Z jakého důvodu listy žloutnou, hnědnou a červenají? To a další se dozvíte v tomto čísle.

Druhé téma, Vzpomeneš si na léto? (listopad - prosinec)

            Říjen a často i listopad umějí být hodně deštivé a vody je dost. Ale co třeba v létě to je zase úplný opak. Co se pak asi děje v přírodě? Je na Zemi více vody sladké nebo mořské? Proč je vlastně voda důležitá. Jak jsme vám napověděli, druhým tématem duhových střípku bude voda, společně se pokusíme zmapovat vodní plochy a naučíme se jak šetřit s vodou.

Třetí téma, Že by zima? (prosinec-leden)

            Brrr, léto bylo lepší, že jo, ale zima taky nemusí být jen studená a nudná. Zkoušeli jste někdy pozorovat hvězdy? V létě určitě, ale co v zimě. Myslíte, že budou stejné jako v zimě nebo se to bude nějak lišit? A co Vánoce už se těšíte? Zkuste a uvidíte. A co příroda v zimě? Neuděláme si v zimě výpravu a nepodíváme se jak to vypadá třeba v lese?

Čtvrté téma, Jaro se blíží (únor-březen)

            Je to cítit už ve vzduchu, zima pomalu končí a jaro co nevidět začne. No a v tomto čísle duhových střípku si něco povíme o tom, jak v rostlinách proudí voda, co všechno rostliny potřebují k životu a taky si zkusíme vypěstovat rostlinu.

Páté téma, Duhový rok (březen-duben)

           Pátý úkol se  zaměří především na koloběh ročních období už víme, že jsou čtyři, ale nevím proč se střídají nebo to víme. A jelikož už je jaro vypravíme se společně do přírody a budeme poslouchat jak se probouzí. Zkusíme si vytvořit tzv. zvukovou mapu.

Průřezový úkol, výzkum ročních období. 

           Tento rok je pro soutěžní skupinky nachystán i úkolu, který budou plnit po celou dobu běhu soutěže. Jedná se o průřezový úkol, který se zaměří na pozorování změn v přírodě při koloběhu ročních období. Hlavní náplní tohoto úkolu bude pozorování změn v počasí. 

 

Aktuální zpravodaje a čísla naleznete ke stažení na : http://uloz.to/xiGu7wxY/duhove-stripky-rar

Eko-Logicky 2013/2014

 Je to tady, další ročník ekovýchovné soutěže Duhové střípky. Jestli hledáte pro svůj oddíl aktivity spojené s ekologickou výchovou tak jsou Duhové střípky ideální volba. Hlavním cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti ekologické výchovy v takové formě, aby je mohli lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou lehce a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Letošní téma Duhových střípků jsem pojali opět originálně. Letošní téma zní Eko-Logicky. Soutěží letos čeká pět rozdílných témat, půda je základ, klima, rostli a zvířata v zimě, odpad a recyklace a stromy kolem nás.V každém tématickém bloku čeká na soutěžící několik zapeklitých úkolů, které je potřeba vyřešit. Jestli vás tento projekt nadchl není nic jednoduššího než se do soutěže zapojit.

Co je cílem Duhových střípků?

Cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti ekologické výchovy v takové formě, aby je mohli lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou lehce a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Zapojit se tedy může každý dětský kolektiv. Soutěž je organizována korespondenční a internetovou formou. Základní úkoly plní celé oddíly či družiny, velký důraz je však kladen na zapojení všech jednotlivých členů - při hodnocení formou speciálních úkolů.  Pro motivaci účastníků je důležité, aby soutěžící dostávali informace o svých úspěších a postupu. Proto po uzávěrce každého kola dojde k vyhodnocení zaslaných úkolů a zveřejnění výsledků na internetových stránkách a ve zpravodaji soutěže, který je soutěžním skupinám zasílán. Celkové výsledky jsou pak publikovány i na stránkách Hnutí Brontosaurus popřípadě v dalších médiích.

Jak využít Duhové střípky ?

  • Zajímavá náplň hodin biologie, seminářů, kroužků, oddílovek,
  • příprava žáků na ekologickou olympiádu, zlatý list,
  •  školní kola ekologické olympiády,
  • nápady pro aktivní žáky

 Jestli vás tento projekt nadchl není nic jednoduššího než se do soutěže zapoji

BRĎák roku a Duhový přírodovědec BRĎO

Ocenění BRĎák roku je udělováno každoročně na jarním Setkání BRĎO a to v kategoriích mladší (do 5. tř. ZŠ včetně) a starší (do 9. tř. ZŠ včetně). Získat jej může každý člen oddílu BRĎO. Avšak jen ten, který po celý rok projeví nejvíc aktivity v rámci soutěže Duhové střípky a také uspěje na soutěžích v rámci jarního Setkání na něj nakonec dosáhne. Kromě samotného titulu získává BRĎák roku zpravidla nějakou tu hodnotnou cenu a trofej.

Z Brontosauřích ideálů vychází také myšlenka ocenit nejenom znalosti, ale i snahu poznat přírodu a obětavost v přímé práci pro životní prostředí. Toho se drží hodnocení jednotlivců. Těm nejlepším jsou uděleny právě odznaky Duhový přírodovědec Brontosuřích dětských oddílů.

Civilizace - ročník 2012 / 2013

Je tady již 11. ročník Duhových střípků. Tentokrát se společným tématem CIVILIZACE. Duhové střípky jsou program, který hravě a zajímavě přiblíží téma ochrany přírody i oddílům, které se přírodovědnými necítí. I letos soutěž orientujeme méně odborně a otevíráme ji všem oddílům i mimo Brontosaura. Takže vítáni jsou všichni, kteří poznáváním, dobrými skutky i užitečnou prací chtějí vyzkoušet, jaké je hledání, objevování a příprava nové krajiny pro život lidí v souladu s přírodou. Letos se společně pustíme do budování nejvyspělejší civilizace. Společně projdeme několik historických milníku a postupně budeme zúrodňovat divokou a nespoutanou krajinu, budovat doly, plantáže, vytvářet pastviny pro dobytek. Také zjistíme, jak nejšetrněji využívat krajinu kolem sebe. Postupně projdeme ty nejdůležitější éry naší doby jako Počátky civilizace; Zlatý věk; Průmyslová revoluce, Atomová éra a Návrat ke kořenům.

 

Stránky