Pět ročních období 2014-2015

Co je cílem Duhových střípků?

   Cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti ekologické výchovy v takové formě, aby je mohli lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou lehce a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Zapojit se tedy může každý dětský kolektiv. Soutěž je organizována korespondenční a internetovou formou. Základní úkoly plní celé oddíly či družiny, velký důraz je však kladen na zapojení všech jednotlivých členů - při hodnocení formou speciálních úkolů.  Pro motivaci účastníků je důležité, aby soutěžící dostávali informace o svých úspěších a postupu. Proto po uzávěrce každého kola dojde k vyhodnocení zaslaných úkolů a zveřejnění výsledků na internetových stránkách a ve zpravodaji soutěže, který je soutěžním skupinám zasílán. Celkové výsledky jsou pak publikovány i na stránkách Hnutí Brontosaurus popřípadě v dalších médiích.

 

Pět ročních období

  Letos se společně pustíme do zapeklitých přírodovědných  úkolů . Nebude se jednat o nějakou nalévárnu mozku, spíš si pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme ekologické a enviromentální problémy dnešní doby. Ale jak prozrazuje téma, letos se zaměříme na roční období. V každém čísle nás bude čekat více úkolů, které budou zaměřené na jednotlivá roční období a zvyky které náleží k tomuto období .

První téma, Podzim nemusí být nudný (září-říjen)

Je konec léta, ale to nemusí být důvod ke smutnění, začátek podzimu je taky super. Hlavně je super jak všechno mění barvy, víte proč to tak je? Z jakého důvodu listy žloutnou, hnědnou a červenají? To a další se dozvíte v tomto čísle.

Druhé téma, Vzpomeneš si na léto? (listopad - prosinec)

            Říjen a často i listopad umějí být hodně deštivé a vody je dost. Ale co třeba v létě to je zase úplný opak. Co se pak asi děje v přírodě? Je na Zemi více vody sladké nebo mořské? Proč je vlastně voda důležitá. Jak jsme vám napověděli, druhým tématem duhových střípku bude voda, společně se pokusíme zmapovat vodní plochy a naučíme se jak šetřit s vodou.

Třetí téma, Že by zima? (prosinec-leden)

            Brrr, léto bylo lepší, že jo, ale zima taky nemusí být jen studená a nudná. Zkoušeli jste někdy pozorovat hvězdy? V létě určitě, ale co v zimě. Myslíte, že budou stejné jako v zimě nebo se to bude nějak lišit? A co Vánoce už se těšíte? Zkuste a uvidíte. A co příroda v zimě? Neuděláme si v zimě výpravu a nepodíváme se jak to vypadá třeba v lese?

Čtvrté téma, Jaro se blíží (únor-březen)

            Je to cítit už ve vzduchu, zima pomalu končí a jaro co nevidět začne. No a v tomto čísle duhových střípku si něco povíme o tom, jak v rostlinách proudí voda, co všechno rostliny potřebují k životu a taky si zkusíme vypěstovat rostlinu.

Páté téma, Duhový rok (březen-duben)

           Pátý úkol se  zaměří především na koloběh ročních období už víme, že jsou čtyři, ale nevím proč se střídají nebo to víme. A jelikož už je jaro vypravíme se společně do přírody a budeme poslouchat jak se probouzí. Zkusíme si vytvořit tzv. zvukovou mapu.

Průřezový úkol, výzkum ročních období. 

           Tento rok je pro soutěžní skupinky nachystán i úkolu, který budou plnit po celou dobu běhu soutěže. Jedná se o průřezový úkol, který se zaměří na pozorování změn v přírodě při koloběhu ročních období. Hlavní náplní tohoto úkolu bude pozorování změn v počasí. 

 

Aktuální zpravodaje a čísla naleznete ke stažení na : http://uloz.to/xiGu7wxY/duhove-stripky-rar

Uzávěrka: 
12.12.2014