Duhové střípky 2016/2017

Průzkumníci

Vyrašme společně do přírody a poznejme její tajemství 

Letos se společně opět pustíme do zapeklitých přírodovědných úkolů. Nebude se však jednat o nějakou „nalévárnu“ mozku, spíše si pomocí jednoduchých a hravých pokusů ukážeme přírodu ze všech jejich stran, probádáme potoky, lesy a louky. Společně se vydáme na výpravu do podzimní, zimní i jarní přírody. V každém čísle nás bude čekat více úkolů, které budou zaměřené na poznání vašeho okolí. A abychom vás ještě více nalákali, poodhalíme témata jednotlivých zadání.

První téma (září), tajemství vody

Je konec léta, ale to nemusí být důvod ke smutku. Začátek podzimu je taky super. V prvním tématu se pokusíme využít ještě zbytky slunečních paprsků a společně se vydáme na průzkum vodních toku. Budeme hledat život ve vodě a v okolí vody.

Druhé téma (říjen - listopad) ,barvy podzimu

Říjen a často i listopad umějí být hodně deštivé a zamračené. Ale nové zadání Duhových střípků je určitě rozzáří. V druhém tématu se pokusíme rozluštit tajemství podzimu. Proč listy mění barvu a proč opadávají ze stromů. Proč rostliny už nekvetou a proč už je všechno takové posmutnělé. Druhým tématem Duhových střípků budou barvy podzimu.

Třetí téma (prosinec - leden), tajemství zimy

Brrr, léto bylo lepší, že jo, ale zima taky nemusí být jen studená a nudná. Zkoušeli jste někdy pozorovat sněhové vločky a sníh? Ve třetím kole společně rozlouskneme tajemství sněhu a zimní přírody. Společně se vydáme do zimní přírody a bude hledat stopy zvířat, přikrmovat zvířata a hledat sovy.

Čtvrté téma (únor - březen), pozorujeme oblohu a počasí

Je to cítit už ve vzduchu, zima pomalu končí a jaro co nevidět začne. V tomto úkolu se společně zaměříme na tajemství počasí. Bude pozorovat mraky a určovat jejich tvary, pomocí Slunce budeme určovat čas a taky se naučíme odhadovat počasí.

Páté téma (březen - duben), barvy jara

V posledním zadání Duhových střípků se zaměříme na barvy jara. Společně vyrazíme do jarní přírody a budeme pozorovat probouzející se přírodu, pozorovat probouzející se rostliny a zvířata.

Co je cílem Duhových střípků?

Hlavním cílem Duhových střípků je poskytnout vedoucím oddílů a kroužků náměty k činnosti v oblasti environmentální výchovy a to v takové formě, aby je mohly lehce využít ve svém dosavadním programu. Aktivity předkládané v jednotlivých zadáních soutěže jdou snadno a nenásilně včlenit do her, ale i do dlouhodobějšího vnitřního programu, který si mnoho oddílů vytváří. Zapojit se může každý dětský kolektiv.

 

Přihlašovadlo: